Webcontent-Anzeige
Iwo Gałecki Bircza 2005
Bieg na orientacje polega na pokonaniu trasy w jak najkrótszym czasie. Trasa musi przebiegać przez wskazane na mapie punkty kontrolne a pozostały jej przebieg jest naszym wyborem. Istnieje obowiązek znalezienia wszystkich punktów kontrolnych w określonej kolejności. Punkty w terenie oznakowane są lampionami z kodem który jest dla nas potwierdzeniem że odnaleźliśmy właściwe miejsce. Swoją obecność na punktach kontrolnych potwierdzamy wkładając elektroniczny czytnik do zegara znajdującego się przy lampionie. Po przybyciu na metę elektroniczny system pomiaru czasu (Sport Ident) odczytuje nasz rezultat i sprawdza jednocześnie czy odnaleźliśmy wszystkie punkty we właściwej kolejności.
Na co dzień większość z nas zapomina o konieczność dbania o swoją kondycję fizyczną i umysłową. Tymczasem bez regularnych wysiłków sprawność naszego organizmu systematycznie spada. Osłabienie kondycji następuje tym szybciej im jesteśmy starsi. Dlatego w miarę upływu lat powinniśmy bardziej dbać o swoje ciało i umysł. Jednak osobom które dotychczas nie biegały zdecydowanie odradzamy tę formę ruchu. Doświadczenie pokazuje wręcz, że początkujący mogą osiągnąć lepsze wyniki idąc piechotą. Szybki bieg może bowiem przeszkodzić w szybkim pokonaniu trasy. Nasz pierwszy zawodnik na Mistrzostwach Europy w 1996 roku trasę 11,5 kilometra pokonywał niemal 5,5 godziny, co jest do dziś nie pobitym rekordem. Można powiedzieć, że nie potrafił wyhamować i …. zagalopował się.
Na pierwsze Wasze Mistrzostwa możecie przyjechać bez konieczności większego przygotowywania się. Wystarczy wziąć sportowe buty, dres (lub ubranie spacerowe) oraz kompas. Pierwszy dzień Mistrzostw (bieg parkowy) można potraktować jak lekcję. Następnego dnia (bieg mistrzowski) będzie już wiadomo o co chodzi. Pamiętajmy też że zawody rozgrywane są niezależnie od warunków pogodowych (z wyjątkiem tych zagrażających życiu).
Sukcesem jest samo pokonanie trasy i odnalezienie w określonej kolejności wszystkich punktów kontrolnych. W ciemno możemy zagwarantować, że każdy komu uda się pokonać trasę odczuje wielką satysfakcję. Im trasa jest trudniejsza tym ta satysfakcja będzie większa.
Mistrzostwa Polski Leśników w Biegu na Orientację są więc imprezą o charakterze edukacyjno – rekreacyjno - szkoleniowym z elementami rywalizacji. Uczestnicy Mistrzostw pokonują trasę spacerem, marszem, truchtem lub biegiem, dostosowując tempo do indywidualnych możliwości organizmu.